Vyhlídkové lety  |  Letecká škola  |  Ceny služeb  |  Plánování letů  |  Letní soustředění  |  Ultralehké létání
Létání

Vyhlídkové lety

    Letiště Česká Lípa Lada leží v krásné členité krajině a protože se současně nalézá mimo oblasti velkých letišť, nabízí mnoho zajímavých možností k vyhlídkovým letům a letecké turistice. Stačí jen jmenovat: Máchovo jezero, hrad Bezděz, Hrubá skála, hrady Kost a Humprecht, televizní vysílač na Ještědu, anebo Říp a podřipské Polabí, hrad Kokořín, to všechno jsou lehce dostupné zajímavosti, které se stávají cílem navigačních a vyhlídkových letů z našeho letiště. Případným zájemcům nabízíme (podle aktuálních podmínek) možnost letu v dvoumístných i vícemístných letounech, těm, kteří dávají přednost tichému letu, můžeme nabídnout výlet kluzákem.
    Ceny letů (podle délky trvání a použitého letounu) jsou uvedeny níže. Doporučujeme případný let domluvit předem s některým z pilotů či představitelů AK (předseda AK pan Jindřich Kubíček, vedoucí let. provozu p. Jan Šmaha, piloti ing. T. Novák, ing. J. Giurg, M. Zajíc, F. Nedělka - viz stránka "KONTAKTY"). S těmi je možné plánovat výlet nejen s ohledem na aktuálně dostupná letadla, ale především s ohledem na maximální bezpečnost.

Letecká škola

    Můžeme Vás naučit létat. Letecká škola našeho aeroklubu poskytuje základní teoretický i praktický výcvik k získání kvalifikace pilota kluzáků, pilota motorizovaných kluzáků a kvalifikaci soukromého pilota. Letecká škola je určena především (ale ne výlučně) členům aeroklubu, přesněji Aeroklubu České republiky. Budete-li mít skutečný zájem, obraťe se na vedoucího naší letecké školy ing. J. Giurga. Dozvíte se jak výcvik probíhá, z čeho se skládá, zda je pro výcvik nutné stát se členem našeho aeroklubu či nikoli, ale také kolik to asi bude stát.

Ceny služeb

    Sazby pro letouny a kluzáky:
    (rozumí se cena za čas a celý letoun s pilotem. Počet míst pro zájemce je tak vždy o jeden menší, než je počet míst v letadle. Jakékoliv další podrobnosti je třeba domluvit individuálně)

    ZLIN Z-43 (vyhlídkové lety, fotolety, pilot + 3 cestující)
        1 hodina ... 4800,- Kč
        1 minuta ... 80.- Kč

    ZLIN Z-142 (vyhlídkové lety, fotolety, aerovleky, pilot + 1 cestující)
        1 hodina ... 4200,- Kč
        1 minuta ... 70.- Kč
        (vlekání transparentu ........ 1 hodina ... 5400,- Kč)

    ZLIN Z-226MS (vyhlídkové lety, fotolety, aerovleky, pilot + 1 cestující)
        1 hodina ... 4200,- Kč
        1 minuta ... 70.- Kč
        (vlekání transparentu ........ 1 hodina ... 5400,- Kč)

    L-200 Morava (vyhlídkové lety, fotolety, pilot + 4 cestující)
        1 hodina ... 6600,- Kč
        1 minuta ... 110.- Kč

    L-60 S Brigadýr (vyhlídkové lety, fotolety, aerovleky, pilot + 3 cestující)
        1 hodina ... 5400,- Kč
        1 minuta ... 90.- Kč
    (vlekání transparentu ........ 1 hodina ... 5400,- Kč)

    L-13 SE Vivat (vyhlídkové lety, fotolety, pilot + 1 cestující)
        1 hodina ... 3000,- Kč
        1 minuta ... 50.- Kč

    L-13 Blaník (vyhlídkové lety, pilot + 1 cestující)
        1 hodina ... 720,- Kč
        1 minuta ... 12.- Kč

    (Při letu kluzákem v aerovleku se sčítá cena aerovleku a kluzáku - délka letu v minutách)

    Start navijákem: 150,- Kč / start
        (Při startu navijákem se sčítá cena startu a cena kluzáku podle délky letu v minutách)

    Přistávací poplatky:
        - pro členy AeČR zdarma
        - pro ostatní soukromé piloty 50,- Kč za jeden pohyb (přistání/vzlet)
        - pro zahraniční piloty a pro komerční lety 200,- Kč

    Parkování letadla
        - na stojánce (déle než 6 hodin): 100,- Kč
        - v hangáru: 200,- Kč

    Nocleh v ubytovně letiště: 200,- Kč (pro nečlena AK)

Plánování letů


      Uvedené informace je třeba chápat jako orientační. Při plánování příletu využívejte oficiální zdroje informací - především AIP Czech Republic, Vol. III - AD 4-LKCE. Můžete zkusit oficiální on-line AIP ČR (zatím zkušební provoz) na adrese Řízení letového provozu ČR:
            www.rlp.cz a nebo www.ans.cz/ais/defaultcz.htm

POZOR !
      Poslední změny telefonních čísel (přečíslování celé ČR) nejsou ještě ani v oficiálním AIPu podchyceny! Správná a platná čísla jsou uvedena zde v oddílech O nás a Kontakty.


AIP AD 4 - LKCE - VAC   AIP AD 4 - LKCE - ADC

AIP AD 4 - LKCE - 1   BEZAIR AGA 3 - 1

BAZAIR AGA 3 - 2


Letní soustředění

    Už několik sezón po sobě hostilo naše letiště letní plachtařské soustředění. Spolu s našimi piloty si tak (většinou na přelomu července a srpna) zalétali plachtaři z různých Holandska, Belgie, Německa, ale jednou také naši přátelé z AK Letňany. Zatímco někteří piloti u nás pobývali jen jednou (např. Luftsportverrein Lüneburg, BRDa aeroklub Hamm, BRD), plachtaři z flevoského aeroklubu (nejprve z Lelystadtu a pak Biddinghuizenu) u nás pobývali pětkrát. Při komunikaci s cizinci, bez ohledu na zem odkud pocházejí, se vžil název SSC - Summer Soaring Camp. Pod touto zkratkou si také v galerii můžete prohlédnout pár obrázků z některých soustředění.

    Pro letní soustředění přináší naše letiště několik výhod:

        - dobrý plachtařský terén - členitá krajina touto dobou poskytuje dostatek termiky, v rozumných směrech a vzdálenostech je dost "záložních" letišť a ploch pro přeletáře a v neposlední řadě poloha našeho letiště mimo tradiční omezené prostory a koncové řízené oblasti skýtá možnost maximální plachtařské volnosti.

        - aerovlekový i navijákový provoz - podle potřeby, zájmu a party která se sejde

        - příjemné zázemí pro pobyt pilotů i jejich rodin. V okolí provozních budov je dost příhodných míst pro stany a obytné přívěsy, je možnost ubytování i ve dvou nevelkých ložnicích. Kempové zázemí má k dispozici zděná WC, teplé sprchy a vybavenou kuchyň se sporákem, troubou, lednicemi a dřezem, je zde možnost připojení nabíječek palubních akumulátorů i typicky kempové připojení běžné sítě. V omezené míře je možné parkovat kluzáky našich hostů přes noc v hangáru.

        - letištní bar po dobu letního soustředění skoro nemá zavírací dobu

        - speciální ceny - účastníci letních soustředění mají na většinu poskytovaných služeb slevu.

    Každým rokem v prosinci zvažujeme své možnosti, plány na následující sezónu a zájem o létání u nás a tak připravujeme další ročník SSC. Bude tomu tak napřesrok zase?

Ultralehké létání

    V našem aeroklubu v současnosti nemáme vlastní (společný) ultralehký letoun (sportovní létající zařízení), ale řada z nás ULL létá nebo i vlastní. Stejně jako jsou mezi námi letečtí instruktoři s kvalifikací pro kluzáky, motorizované kluzáky i letouny, máme i instruktory ULL. Každý víkend k nám také (když je počasí) vždycky nějaký "ultralajt" přiletí. Budete-li mít možnost a chuť, přileťte také! (případný přílet v provozní době letiště a bez rádia raději domluvte předem telefonem protože letištní řád předepisuje radiofonní spojení).